Faydalı Model Belgesi Tescili

Faydalı Model Belgesi Tescili

Ülkemizde buluşlar, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde faydalı model belgesi ve patent belgesi ile korunmaktadır. Buluşunuz “buluş basamağı” kriterini karşılamıyorsa ve “yenilik”, “sanayiye uygulanabilirlik” kriterlerini karşılıyorsa ilgili buluşunuzu faydalı model belgesi ile koruma altına alabilirsiniz. 

Faydalı Model Belgesi Tescili

Ülkemizde buluşlar, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde faydalı model belgesi ve patent belgesi ile korunmaktadır. Buluşunuz “buluş basamağı” kriterini karşılamıyorsa ve “yenilik”, “sanayiye uygulanabilirlik” kriterlerini karşılıyorsa ilgili buluşunuzu faydalı model belgesi ile koruma altına alabilirsiniz. 

faydalı Model Başvuru Süreci

 • Buluş bilgileri firmamıza verildikten sonra ulusal ve uluslararası faydalı model veri tabanında firmamız tarafından faydalı model sorgulama işleminin yapılarak tarafınıza faydalı model araştırma raporu sunulması,
 • Faydalı model başvurusu için gerekli belgeler (faydalı model başvuru formu, tarifname, istem, özet, teknik resimler) verdiğiniz buluş bilgileri doğrultusunda hazırlanarak onayınıza sunulması,
 • Faydalı model belgelerini onaylamanız ve başvuru sahibi, buluş sahibi bilgilerinin tarafımıza bildirilmesi akabinde faydalı model başvurusunun gerçekleştirilerek faydalı model başvuru belgesinin size mail yolu ile gönderilmesi ile faydalı model başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Faydalı Model
Başvurusu

Faydalı model başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılmaktadır. Firmamız Türk Patent ve Marka Kurumu’na kayıtlı resmi vekil firmadır. Faydalı model başvuru işlemleri firmamız kadrosunda yer alan mühendisler tarafından yapılmaktadır.

faydalı model belgesi tescili, Faydalı Model Belgesi Tescili

Faydalı Model Tescili

Faydalı model tescil işlemi için firmamız bünyesindeki mühendisler tarafından buluşunuzu tanımlayan tarifname, istemler, özet ve buluşunuza ait teknik resimler hazırlanarak tarafınızaonaya sunulduktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde faydalı model tescil belgesi başvurunuzun dosyalanması ile yapılmaktadır. Faydalı model tescili nedir, faydalı model kaç yıl geçerli gibi sorularınız hakkında bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz.

Faydalı Model Tescil Aşamaları

 • Faydalı model tescil başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılması,
 • TPMK tarafından resmi şekli uygunluk yazısının tarafımıza tebliğ edilmesi,
 • TPMK tarafından resmi faydalı model araştırmasının yapılması,
 • TPMK tarafından faydalı model belge kararının verilmesi,
 • Faydalı model tescil belgesinin tarafımıza iletilmesi,
 • Başvuru tarihinden itibaren 10 yıl koruma sağlamaktadır. Faydalı model koruma süresinin 10 yıl boyunca devam edebilmesi için 3. yıldan itibaren her yıl faydalı model yenileme ücretinin yatırılması aşamalarından oluşmaktadır.
 •  

 

Süreçte
Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Faydalı model patent başvurusu yapılmadan önce, ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarında, internet arama motorlarında, sosyal medyada ve benzeri mecralarda detaylı bir faydalı model belgesi sorgulama işlemi yapılmalıdır.
 • Faydalı model başvuru belgeleri alanında uzman bir mühendis tarafından detaylı, akıcı ve TPMK’nın kuralları çerçevesinde hazırlanmalıdır. Faydalı model hakkı olan özellikle istemler bölümünün anlatımı koruma kapsamınızın belirlenmesi açısından önemlidir.
 • Faydalı model yenileme süresi ve faydalı model yenileme ücretleri; başvuru tarihi itibari ile düzenli olarak her yıl takibi yapılmalıdır. Faydalı model yenileme tarihinin son günü kaçırılmadan harcı TPMK’ye ödenmelidir. Aksi halde faydalı model süresi son bulmaktadır. İlgili süreç takip işlemleri için patent uzmanı ile çalışmak son derece önemlidir.
 • Faydalı model tescili Türkiye dışında başka ülkelerde de yapılacak ise Türkiye başvuru tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde yapılmalıdır.

Faydalı Model
Araştırması Nasıl Yapılır?

Tarafınızdan alınan buluş bilgilerine istinaden alanında uzman mühendislerimiz tarafından şirketimizin kullandığı özel programlar aracılığı ile faydalı model veri tabanlarında, internet arama motorlarında ve benzeri mecralarda detaylı bir patent faydalı model sorgulama işlemi yapılmaktadır. Patent faydalı model araştırma işleminin sonucu ortalama 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanarak tarafınıza rapor sunulmaktadır.

faydalı Model Fiyatları

Firmamız faydalı model başvuru ve faydalı model tescil süresi boyunca size hizmet vermektedir. Faydalı model maliyeti, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınan resmi harç ve Cadde Patent Ofisi olarak tarafımızca alınan hizmet bedelinin toplamıdır. Faydalı model tescil fiyatları içeriğinde Faydalı model başvuru ücreti, TPMK resmi araştırma ücreti ve akabinde belge tescil ücreti şeklindedir. Faydalı model patent alma ücreti hakkında firmamızı arayarak uzman mühendis kadromuzdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Faydalı Model Yıllık Fiyatları

 

 • Patent ve faydalı model belgesi başvurularında, başvurunun ilk yılının dolması ile birlikte her yıl yıllık ücretler ödenmektedir.
 • Yıllık ücretler, başvurunun yapıldığı tarihe denk gelen güne kadar Türk Patent Enstitüsü nezdinde ödenmektedir.
 • Yıllık ücretlerin zamanında yatırılmaması durumunda, takip eden 6 ay içerisinde cezalı olarak yatırılmaları mümkündür.
 • 6 aylık ek sürenin sonunda yıllık ücretlerin ödenmemesi durumunda, başvurular veya belgeler geçersiz kılınmaktadır
 • Yıllık harçların zamanında ödenmemesi veya hiç ödenmemesi durumunda faydalı model başvurumuz veya tescilimiz ile ilgili tüm haklardan mahrum kalmaktasınız. Bu nedenle yıllık harçların takibi oldukça önemli olmaktadır.

Hem şahıs başvurularında hem de tüzel kişi başvurularında genel olarak yıllık harçların takibi zor olmakta ve başvuru sahiplerinin mağduriyet yaşaması olası bir durum olmaktadır. Başvuru sahiplerinin yıllık harçlarını takibi ve ödenmesi konusunda profesyonel desteğimizle yanınızdayız.

Patent
ve Faydalı Model Nedir?

Patent ve faydalı model, buluş sahibinin, buluş konusu ürünü üçüncü kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent veya faydalı model sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz. Koruma süreleri başvuru tarihi itibari ile başlar.

Patent ve faydalı model tescil belgesi ürün veya buluş sahibine, icat ettiği ürünün satışı, pazarlanması, çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır.

Patent Yasalarının amacı; buluş yapmayı, yenilikleri ve yaratıcı fikri faaliyetleri teşvik etmek için gerekli olan korumayı ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamaktır. Verilen patentler ve bunların sanayide uygulanması ile teknik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleşmesi sağlanır. Sanayi alanında gelişmiş ülkelerde verilen patent sayılarının yüksekliği bu düşüncenin doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Adres/Unvan/Nevi
Değişiklikleri

Patent ve faydalı model belgesi veya başvurularında, firma adresinin, başvuru sahibi veya belge sahibinin unvanının değiştirilmesi mümkündür. Bu değişikliklerin ücretlerinin ödenmesiyle birlikte Türk Patent ve Marka Kurumu siciline kayıt edilmesi gerekmektedir.

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara