Patent Tescili

Patent Tescili

Patent tescil işlemi için firmamız patent mühendisleri tarafından buluşunuzu tanımlayan tarifname, istemler, özet ve buluşunuza ait teknik resimler hazırlanarak tarafınıza onaya sunulduktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde patent tescil belgesi başvurunuzun dosyalanması ile yapılmaktadır. Patent tescili hakkında daha fazla bilgi alabilmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Patent Tescili

Patent tescil işlemi için firmamız patent mühendisleri tarafından buluşunuzu tanımlayan tarifname, istemler, özet ve buluşunuza ait teknik resimler hazırlanarak tarafınıza onaya sunulduktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde patent tescil belgesi başvurunuzun dosyalanması ile yapılmaktadır. Patent tescili hakkında daha fazla bilgi alabilmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Patent Başvurusu Nedir?

Patent başvurusu, bir buluşun korunması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde patent başvurusunun dosyalanması işlemidir. Patent başvurusu yapılması ile başvuru sahibi kişilere sınırlı sürede koruma hakkı verilmektedir. Bu yazımızda patent başvuru aşamaları, patent başvuru evrakları, patent araştırma ve patent işlem ücretlerinden bahsedeceğiz.

Patent
Başvuru Süreci

 • Buluş bilgileri firmamıza verildikten sonra ulusal ve uluslararası patent veri tabanında firmamız tarafından patent tescil sorgulama işleminin yapılarak tarafınıza patent sorgulama raporu sunulması,
 • Patent başvuru belgelerinin (patent başvurusu formu, tarifname, istem, özet, teknik resimler) verdiğiniz buluş bilgileri doğrultusunda hazırlanarak onayınıza sunulması,
 • Patent belgelerini onaylamanız ve başvuru sahibi, buluş sahibi bilgilerinin tarafımıza iletilmesi akabinde patent başvurusunun gerçekleştirilerek patent başvuru belgesinin size mail yolu ile gönderilmesi ile patent başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.
patent tescili, Patent Tescili

Patent İşlemi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ulusal patent başvurusu yapılmadan önce, ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarında, internet arama motorlarında, sosyal medyada ve benzeri mecralarda detaylı bir patent sorgulaması yapılmalıdır.

Patent başvuru belgeleri alanında uzman bir mühendis tarafından detaylı, akıcı ve TPMK’nın kuralları çerçevesinde hazırlanmalıdır. Patent hakkı olan özellikle istemler kısmının izahı koruma kapsamınızın belirlenmesi açısından önemlidir.

Patent yenileme süresi ve patent yenileme ücretleri; başvuru tarihi itibari ile düzenli olarak her yıl takibi yapılmalıdır. Patent yenileme tarihinin son günü kaçırılmadan patent yenileme harcı TPMK’ye ödenmelidir. Aksi halde patent hakkı süresi son bulmaktadır. İlgili süreç takip işlemleri için patent uzmanı ile çalışmak son derece önemlidir.

Patent tescili Türkiye dışında başka ülkelerde de yapılacak ise Türkiye başvuru tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde yapılmalıdır.

Patent
Tescil Aşamaları

  • Patent tescil başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumu’na dosyalanması,
  • TPMK tarafından resmi şekli uygunluk yazısının tarafımıza tebliğ edilmesi
  • TPMK tarafından resmi patent araştırmasının yapılması,
  • TPMK tarafından resmi incelemenin yapılması,
  • TPMK tarafından patent belge kararının verilmesi,
  • Patent tescil belgesinin tarafımıza iletilmesi,
  • Başvuru tarihinden itibaren 20 yıl koruma sağlamaktadır. Korumanın 20 yıl boyunca devam edebilmesi için 3. yıldan itibaren her yıl patent yenileme ücretinin yatırılarak patent yenileme işleminin yapılması aşamalarından oluşmaktadır.

 

 •  

Patent
Araştırma

Tarafınızdan alınan buluş bilgilerine istinaden patent mühendislerimiz tarafından şirketimizin kullandığı özel programlar aracılığı ile patent veri tabanlarında, internet arama motorlarında, sosyal medyada ve benzeri mecralarda detaylı bir patent sorgulaması yapılmaktadır. 

Patent araştırması işleminin sonucu ortalama 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanarak tarafınıza rapor sunulmaktadır.

Patent
Fiyatları

Firmamız patent başvuru ve patent tescil süresi boyunca hizmet vermektedir. Patent maliyeti, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınan resmi harç ve Cadde Patent Ofisi olarak tarafımızca alınan hizmet bedelinin toplamıdır. Patent tescil fiyatları içeriğinde patent başvuru ücreti, TPMK resmi araştırma ücreti, TPMK resmi inceleme ve akabinde belge tescil ücreti şeklindedir. 

Patent alma ücreti ve patent ücreti hakkında firmamızı arayarak uzmanlarımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara