Yazılım Patenti

Yazılım Patenti

Yazılım Patenti Hakkında

Dünyadaki örnekler incelendiğinde kimi ülkelerin, yazılımları yazılım patenti ve faydalı model koruması altına aldığı görülmektedir. Örneğin Amerika ve Japonya’da yazılımlar fikir eserlerinden çok teknik yaratımlar olarak kabul edildiklerinden, patent altına alınarak korunmaktadırlar.

ABD’de yazılım patentleri yasaldır ve bu çerçevede Apple, Microsoft, IBM, Sun Microsystem ve benzeri büyük şirketler binlerce yazılımın patentine sahiptirler. Ancak Avrupa Patent Konvansiyonunda ve Avrupa Patent Organizasyonu üyesi pek çok ülkenin yasal düzenlemelerinde yazılımlar patent koruması altına alınmamaktadırlar. Dolayısıyla yazılımlar sadece ABD’de patent ile korunmakta, Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde eser korumasından faydalanmaktadır.

Yazılım patent koruması, bilgisayar yazılımını korumanın tek yolu değildir. Telif hakkı koruması, herhangi bir yeni kodun oluşturulması ve “sabitlenmesi” (diske kaydedilmesi) üzerine yazılıma otomatik olarak verilir. Ancak telif hakkı yasası kapsamında verilen haklar, bilgisayar kodunun kopyalanmasıyla sınırlıdır. Telif hakkı yasası, yazılımın altında yatan fikri asla korumaz. Başka bir deyişle, birisi yazılımınızı görüntülerse ve sıfırdan aynı işlevi gören yeni bir kod yazarak “fikrinizi çalarsa”, telif hakkı yasası onları durdurmaz. Bilgisayar yazılımları; eserler kapsamında değerlendirilir. Bu sayede, yazılım telif hakkı ile korunmalarına rastlanır. Ancak, yalnızca bilgisayar üzerinde çalışabilen yazılımlar; patent tescilinden ziyade yazılım telif hakkı tescili ile korunur.

yazılım patenti, Yazılım Patenti
Bunun yanı sıra, bilgisayar dışındaki yazılımların donanımlarla beraber kullanılması hususunda patent ile korunmaları mümkündür. Ayrıca, yazılım ile geliştirilen cihazlar da Avrupa Patent Sistemi’nin bir gereği olarak patent ile korunabilir. Örneğin, banka pos cihazındaki yazılımlar için patent başvurusu yapılabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun inceleyip onay vermesi halinde yazılım patenti almak mümkündür.

Yazılım patenti nasıl alınır diye düşünenlerin önünde farklı seçenekler vardır.

  • Bilgisayar yazılımına ilişkin eser koruması için başvuruda bulunulabilir.
  • İçeriğinde bilgisayar yazılımı barındıran donanım/yöntem için patent başvurusunda bulunulabilir.
  • İsteyenler; yukarıdaki her iki seçeneği de birlikte yapma şansına erişirler.
Cadde Patent

Makale ve Bilgilendirme

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara
Call Now Button