Marka Patent Sorgulama

Marka patent sorgulama işlemi ile ürettiğiniz markanın daha önce muadillerinin bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Oluşturacağınız markanın marka patent sorgulama işlemini yaparak patentinizi güvenle ve kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Marka Patent Nedir?

Marka patenti bireylerin oluşturdukları marka isimlerini özelleştirmelerini ve markalarının benzer isimlerle yan firmalarının kurulmasını engellemenizi sağlamaktadır. Bireylerin marka patenti almak için oluşturdukları markaların benzer özelliğe sahip markaların bulunmaması gerekmektedir. Markalar özel ve kurumun benzer kurumlardan ayrılmasını sağlayan önemli bir ayırım belgesidir. Patent alma aşamasında bireylerin oluşturdukları markanın özelliklerini ve içeriklerini belirtmeleri ve Türk Patent Kurumu üzerinden gerekli belgeleri doldurarak patentlerini almaları mümkündür. Bireylerin patent alma işlemini gerçekleştirmeleri ile markalarını özelleştirmeleri ve şahıslarına ait hale getirmeleri mümkündür.

Patent ve Tescil Farkı?

Marka patenti sorgulamak yeni patent alacak olan bireylerin benzer bir markanın bulunup bulunmadığını öğrenmeleri için yapmaları gereken bir sorgulamadır. Markalar için patent oluşturma işleminin gerçek adı marka tescili almaktır. Bireylerin yeni bir buluş veya keşifte bulunmaları halinde bunu ilk yapan kişi olduklarını ve bunun ürün üzerinden yapılacak olan satış işlemlerinin bireyin izni dahilinde gerçekleştirilmesi için ürünün patenti alınmaktadır. Patent alma işlemi de gerekli kurumlara başvuru belgesi, ürün özellikleri ve ürün dahili kullanım şekilleri gibi bilgilerin içerdiği belgeler ile yapılmaktadır.

Ürünün patentinin alınması ürünün dünya genelinde yapılacak olan tüm üretim ve satışlarında ürünü bulan bireyin kazanç elde etmesi ve ürünün bulan kişinin adı veya bulan kişinin ürüne verdiği ad ile anılmasını sağlamak için gereklidir. Ürün temelli yenilikler için patent alınırken bu durum markalar için tescil olarak alma olarak gerçekleşmektedir. Bireylerin marka patent sorgulama işlemi esnasında asıl sorgulanan öğe markaların tescilidir. Bireylerin marka tescili almaları ile tüm dünya genelinde markalarının duyurulması ve alınan marka tescili ile üretilen ürünlerin anılması sağlanmaktadır.

Ayrıca patent araştırması nedir, nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Marka Tescil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Marka tescil sorgulama işlemi Türk Patent Kurumu bünyesinde https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Bireylerin belirtilen internet adresine giriş yaptıktan sonra marka tipini seçmeleri gerekmektedir. Marka tipine bağlı olarak marka adı aramalarında kelime yazmaları ve bu kelimenin marka adının içinde geçen, ile başlayan ve ile eşit olan gibi bölümler içinden hangisine dahil olduğunu sorgulamaları gerekmektedir. Bu bölümün ardından bireylerin başvuru sahibi ile ilgili bölümü doldurmaları ve yine ile başlayan veya ile eşit olan bölümleri arasında tercihte bulunmaları gerekmektedir. Marka ilan bülten no, tescil yayın bülten no, müşteri no ve Nice sınıfları yazılı olan bölümlerin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Belirtilen yerlerin doldurulmasının ardından Nice sınıfları için tüm sınıflar veya belirtilen sınıflar arasından tercih yapılarak giriş yapılması ve ardından doğrulama kodunun girilerek arama yap butonuna tıklanması gerekmektedir. Arama işlemi sonrasında verilen bilgiler ile ilişkisi bulunan tüm marka isimlerine erişim sağlanmış olmaktadır.

Neden Marka Patent Sorgulama İşlemi Yapılmalıdır?

Marka tescil sorgulama işlemi yapmak bireylerin yeni marka tescili alma işleminde karşılaşabilecekleri sorunların oluşmasını önlemek için yapılan bir uygulamadır. Bireylerin oluşturmak istedikleri markanın özelliklerinin birebir aynısını veya yüksek oranda benzerini taşıyan marka isimlerinin bulunması halinde marka tescili alma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Üretilen ürüne ve markanın asıl amacına bağlı olarak sektörde yer alması için özgün ve sektördeki benzer isimleri çağrıştırmayan bir özelliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bireylerin marka isimleri gibi marka logolarının da markaya uygun olması marka patent sorgulama esnasında dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara