Marka Tescil Kaç Yıl Geçerlidir?

Markanın tescil edilmesi hem daha kaliteli bir hizmet vermek hem de başkaları tarafından markanın isminin korunması açısından son derece önemli olmaktadır. Marka tescili yaptırmak isteyenler için ise marka tescili kaç yıl geçerlidir sorusudur gündeme gelmektedir. Marka tescil süresine, markanın üçüncü kimseler tarafından kullanılmaması adına dikkat etmek gerekmektedir.

Marka Nedir?

Benzer ürünlerin ya da hizmetleri, başka isimlerin ürün ve hizmetlerinden ayırt etmek için kullanılan isme marka denilmektedir. Ayırt edici işaret olarak da adlandırılacak marka olma, piyasada hangi alanda faaliyet gösterilirse gösterilsin çok önemlidir ve işletmeler için de alınması zorunludur.

Marka sayesinde tüketiciler ya da hizmet alanlar nezdinde kurumsal bir kimlik oluşur ve kullanıcılar markanın ismine göre karar verirler. Bugün dünya çapında pek çok marka, sadece isimlerinin ağırlığından dolayı geniş kesimlere ulaşabilmekte ve sunmuş oldukları hizmetin değeri marka değerleri ile ölçülmektedir. Markalar yazı, rakam, şekil gibi farklı sembollerden oluşabilmektedir. Marka bu kadar önemli olduğu için bu ismin başkaları tarafından kullanılmasını engellemek adına marka tescili yaptırılması gerekmektedir.

Marka Tescili Nedir?

Kuruluşların ve işletmelerin varlıklarını sürdürmeleri, müşterileri nazarında itibar sahibi olabilmeleri için markanın korunması gerekmektedir. Marka tescili yaptırmak ise markayı koruma altına alan ve aynı marka altında başkalarının hizmet veremediği ya da satış yapamadığı anlamına gelmektedir. Marka oluşturulurken büyük yatırımlar ve emek söz konusu olduğu için marka tescilinin yapılması ihmal edilmemelidir. Aksi halde markanın zararına olacak şekilde üçüncü kimseler tarafından marka ismi kullanabilir ve markanın hem prestiji hem de kârı düşebilmektedir.

Gıda patenti nasıl alınır, şartları nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Marka Tescili Niçin Önemlidir?

Marka tescilinin önemi her şeyden önce işletmenin varlığını koruma altına aldığı için öne çıkmaktadır. Piyasada, bir marka olabilmek ve geniş kesimler tarafından isim yapabilmek son derece zordur ve bu yaşanan zorluklar sonucunda marka tanınmaya başlandıysa ve tercih edilebilir olduysa bu isminden kaynaklı olmaktadır. Günümüzde her alanda öne çıkan markalar vardır ve bu firmalar markalarından dolayı daha da geniş kesimlere hitap edebilmektedirler.

Ancak markanın başkaları tarafından kullanılması hem markanın büyümesini engelleyecek hem de müşteri kalitesine zarar verecektir. Taklit ürünler ile birlikte markanın satış oranları düşeceği gibi müşteriler gerçek olan ile olmayanı kolayca ayırt edemeyecekleri için bu durumda da çeşitli sorunlar gündeme gelecektir. Güven kaybı yaşamamak, markanın imajını zedelememek için marka tescili yapılması son derece önemlidir.

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Olur?

Marka tescil başvurusu için markanın koruma altına alınması adına Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurular bireysel ve atanan bir vekil ile iki şekilde yapılmaktadır. Bireysel başvurularda pek çok nokta gözden kaçtığı için hem zaman uzamakta hem de istenen sonuçlar alınamamaktadır. Bu yüzden marka tescil başvurularının aracı kurum ile yapılması zaman kazanmak ve daha doğru sonuçlar almak adına önemlidir. Tüm belgelerin kontrolü ve eksiksiz tamamlanması gibi konularda da hizmet veren aracı kurum, bu sayede marka tescil başvurusunda bulunanların kolay bir şekilde istedikleri sonuçlara varmasını sağlamaktadırlar. Marka başvurularında en önemli nokta ise başvuruda bulunan markanın başka markaları çağrıştırmıyor olmasıdır.

Marka Tescil Süresi Kaç Yıldır?

Her şeyin olumlu sonuçlanması durumunda marka tescil süresi gündeme gelmektedir. Markanın başvurusu süresinden itibaren tescili 10 yıl sürmektedir. Bu süre ilgili süre dolmadan istenildiği kadar uzatılma hakkına sahiptir. 10 yıl olarak süre konulmasının sebebi ise kapanmış ya da artık faaliyet göstermeyen markaların, istenildiği halde başkaları tarafından da kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara