Marka Vekili

Marka vekilliği Türk Patent Enstitüsü tarafından kişilere verilen ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde müvekkil adına işlem yapılmasına hak veren bir sıfattır.

Firmamız marka ve patent vekilliğine sahip yetkili bir patent ofisidir.

Marka vekillerimiz tarafından Enstitü nezdinde yurtiçi ve yurtdışı marka tescil, patent tescil, tasarım tescil işlemleriniz yapılmaktadır.

Patent vekilliği ve marka vekilliği olarak nitelendirilen, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde başvuru sahipleri adına (buluşlar, patentler, faydalı modeller, tasarımlar, ticaret ve hizmet markaları, coğrafi işaretler, geleneksel ürün adları, entegre devre topoğrafyaları konularında) işlem yapma yetkisinde olabilen ve bu hakların korunması konusunda danışmanlık hizmeti veren uzmanların mesleği olan bir hizmet sektörüdür.

Patent ve marka vekilleri bu uzmanlık dalının gerçek bireyleridir. Marka vekili olmak isteyen bireylerin, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun iki yılda bir düzenlediği iki aşamalı (“Genel Yeterlik” ve “Mesleki Yeterlilik”) sınavlarını kazanmaları ve Kurum’un vekil siciline kayıt olmaları gerekmektedir.

Patent ve marka vekilliği yeterlik sınavlarına katılmak için aşağıdaki koşulların karşılanması gerekmektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. (Sınava girmek için şart)
  • Fiil ehliyetine sahip bulunmak. (Sınava girmek için şart)
  • En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak. (Sınava girmek için şart)
  • Marka vekili olabilmek için yüz kızartıcı suçlardan mahkumiyeti bulunmamalıdır. (Sınava girmek için şart)
  • Türkiye’de yerleşim yeri bulunmak. (Sicil kaydı için şart)
  • Sınavda başarılı olmak. (Sicil kaydı için şart)
  • Sicile kayıt olmak. (Sicil kaydı için şart)

Firmamız marka ve patent vekilliğine sahip yetkili bir patent ofisidir. Marka vekillerimiz tarafından, uzman kadromuzla enstitü nezdinde yurtiçi ve yurtdışı marka tescil, patent tescil, faydalı model tescil ve tasarım tescil işlemleriniz yapılmaktadır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara