Patent Süreci ve Çeşitleri

Patent alma süreci, patent başvurusu gerçekleştirdiği tarihten itibaren başlamaktadır. Başvuru tarihinden itibaren 15 ay içinde resmi patent araştırma talebinde bulunulmalıdır. Resmi araştırma raporu sonucunda buluşunuza benzer daha önceki tarihli bir başka patent belgesi olup olmaması durumu hakkında Enstitü tarafından resmi bilgi verilmektedir.

Ülkemize özgü olarak, resmi patent araştırma raporu sonrasında, patent başvuru sahibine incelemeli patent sistemi veya incelemesiz patent sistemi olarak iki patent çeşidinden birini seçmesi hakkı tanınmaktadır. Patent çeşitleri olan incelemesiz patent buluşunuzu 7 yıl ve incelemeli patent buluşunuzu 20 yıl süre ile üçüncü kişilerden korumaktadır. Patent alma süreci ve patent çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye’de iki tür patent koruması vardır:

• İncelemesiz Patent

• İncelemeli patent

İncelemesiz Patent

İncelemesiz patent verilmesi sisteminde Tekniğin Bilinen durumu ile ilgili araştırma raporu düzenlenmekte, Araştırma raporu yayınlanmakta, üçüncü kişilerin başvuru ve araştırma raporu hakkındaki görüşleri alınmaktadır.

Ancak incelemeli sistemden farklı olarak üçüncü kişilerin başvuru ve rapor hakkındaki görüşleri dikkate alınmadan incelemesiz patent verilmesine karar verilmektedir

İncelemeli Patent

İncelemeli Patent Sisteminde, Tekniğin bilinen durumu ile ilgili araştırma raporu yayınlandıktan sonra üçüncü kişiler altı ay içinde, yeniliğin bulunmadığı veya tekniğin bilinen durumunun aşılmadığı veya tarifnamenin yeterli olmadığını iddia ederek, patent verilebilirlik şartlarının mevcut olmadığını ileri sürebilir ve itiraz edebilir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara