Com.tr Alan Adı

İnternet için en sık kullanılan uzantıların başında com ve net gelmektedir. Ancak son zamanlarda özellikle yerel vurguları yapmak için tr uzantılı alan adları da kullanılmaktadır. Ziyaretçiler tarafından benimsenen tr uzantılı alan adları com.tr olacak şekilde tescil edilirken belirli belgeleri gerektirmektedir. Bu bakımdan com.tr alan adı almak için belirli prosedürlerin izlenmesine dikkat edilmelidir.

Com.tr Alan Adı Nedir?

Com.tr alan adı yakın zamana kadar işletmelere ya da markalara verilebilirken günümüzde bireysel kullanıcılar da alabilmektedir. Özellikle sonundaki tr uzantısı ile Türkiye’de faaliyet gösteren ilgili kuruluşların tercih ettiği bir uzantıdır. Bu uzantıyı ise tescil etme yetkisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir birim sorumluluğundadır. Gerekli belgelerin hazırlanması ve başvurunun yapılması ile birlikte gerekli şartların sağlanması sonucunda com.tr uzantısı alınabilmektedir.

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

Yakın zamana kadar com.tr uzantılı alan adları için ODTÜ’nün ilgili birimi üzerinden başvuru yapmak gerekiyordu. Ancak süreci hızlandırmak adına farklı domain sağlayıcı firmalara da com.tr başvurusu alma ve kayıt edebilme yetkileri verilmiştir. Com.tr alan adı alımı bireysel ve kurumsal firmalara göre farklılık göstermektedir.

Eğer bireysel bir site için başvuru yapılıyorsa domain tescili yapan firmaya sadece nüfus cüzdanı suretinin ulaştırılması yeterlidir. Fakat kurumsal markalar için bu uzantı için şu belgelere ihtiyaç bulunmaktadır;

 • Com.tr uzantılı alan adı için alan adı tahsis formu yani dilekçenin iletilmesi gerekmektedir. Bu dilekçeye domain sağlayıcı firmalardan ulaşabilirsiniz. Dilekçe içinde yer alan idari sorumlu kodunun, teknik sorumlu kodu alanlarına dikkat edilerek doldurulması gerekmektedir. Seçilmiş olan alan adları ile beyan edilen belgedeki unvanın aynı olması dikkat edilmelidir. Bu bakımdan örneğin ihracat ile uğraşan bir firma sadece ihracat olarak alan adı alamaz, unvanını kullanması gerekmektedir.
 • Güncel faaliyet belgesi,
 • Ticari sicil belgesi
 • Sicil gazetesinde yayınlanmış olan ticari unvana yönelik belgeler,
 • Oda sicil kayıt belgesi,
 • Marka başvuru belgesi
 • Marka tescil belgesi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Sicil Tasdiknamesi

Belgeleri ile birlikte com.tr uzantılı alan adına başvuru yapılmaktadır. Bireysel başvurularda ise sadece isim, soyisim ya da isim – soyisim üzerinden alan adı alınmasına imkân verilmektedir.

Ayrıca sitemizden fikri mülkiyet hakkı nedir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Marka Tescil ile Başvuru Yapmak

Firmaların unvanları ile daha önceden bir alan adı alınmışsa bu durumda ismin marka tescili yaptırılması gerekmektedir. Böylece marka tescil belgesi ile domain sağlayıcıya başvuruda bulunulması halinde uygun olan com.tr uzantılı adresin alınmasına olanak verilmektedir. Bu noktada farklı alan isimleri de gündeme gelebilmektedir. Yine marka tescili ile başvuru yapacaklar için de ilgili belgelerin tamamının bulunması gerekmektedir.

Com.tr Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Com.tr kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Com.tr uzantısı kullanıcılar için güven telkin etmektedir çünkü bu uzantı gerekli belgeler sonucunda alınabildiği için site kullanıcılarının da doğru adresten işlem yaptıklarına yardımcı olmaktadır. Özellikle internet üzerinden ticaret yapılan siteler için oldukça yararlıdır.
 • Markaya daha kurumsal bir hava katmakta olup ziyaretçilerin de bunu fark etmelerini sağlamaktadır.
 • Bireysel olarak alımlarda kişinin kendisine prestij katmaktadır. Bu bakımdan herhangi bir firma ya da şirket sahibi olmayan ama insanlara ulaşmak isteyen; yazar, gazeteci, çeşitli yazılım geliştiricileri, doktor, psikolog gibi farklı meslek gruplarında büyük yararlar sunmaktadır.
 • Com uzantılı alan adı alınmış olsa bile tr uzantısı ile birlikte aynı alan adı kaydedilebilmektedir.

Bu avantajları bakımından com.tr gerek kişiler gerekse firmalar için gittikçe yaygın bir kullanıma sahip olan internet için büyük özellikler taşımakta olup ziyaretçi sayısının da artmasına destek vermektedir.

Com.tr Nasıl Alınır?

İnternet tabanlı işlemler yapmak istediğimizde çeşitli web sitelerinden de yararlanırız. Türkiye’ye ait bir alan adı olarak kod belirlendiğinde .tr kodu kullanılır. İnternette Türkiye’nin alan adı kodu olan .tr web sitelerine erişim için kullanılan araçlardan biridir. Kurumsal firmalar bir alan adı alacaklarında com.tr’yi tercih ederler. Bu ibareyi kullanabilmek için firmadan faaliyet belgesinin yanı sıra marka tescil belgesi de istenmektedir. Bu tür alan adlarının tescil işlemlerini ise ODTÜ yapar. Nick.tr adresi üzerinden tesciller sağlanmaktadır. Com.tr Nasıl Alınır? Sorusunu kullanıcılar sıkça sormaktadırlar.

Bir sitenin hangi hizmetleri verdiğini anlamak istediğimizde alan adına bakmamız yeterli olabilmektedir. Com.tr alan adı alınacağı zaman uygulanacak prosedürler de bellidir. Firmalar faaliyet belgesi ibraz etmekle yükümlüdür. Marka tesciline yönelik belgeler de istenen evraklar arasındadır. Günümüzde bireysel kullanıcılar da bu haktan yararlanabilmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı birimler aracılığı ile bu alan adına sahip olmak mümkündür. Gereken şartlar tesis edildiğinde bu uzantı verilebilmektedir. Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır? Sıklıkla sorulan bir sualdir.

Com.tr uzantısına sahip olmak isteyen kullanıcılar bir dilekçe eşliğinde başvuruda bulunmalıdır. Domain temin eden firmalar bu tür dilekçeler için başvurulabilecek kaynaklardır. Faaliyet belgesi, ticari sicil kaydı, oda sicil kaydı gibi evraklar istenen belgeler arasındadır. Markaya ait bir başvuru belgesi ve markanın tescil edildiğine dair belgeler de sunulması gereken evraklardandır. Ayrıca esnaf ve sanatkârlar odasının da sicil tasdiki yapması gerekecektir. Bireysel başvuru süreçlerinde ad ve soy ad yeterli olmaktadır. Com.tr Uzantısı Nasıl Alınır? İşlemini gerçekleştirme için domain sağlayıcılar ya da ODTÜ’nün birimi ziyaret edilmelidir.

Com.tr Uzantısı Güvenli Midir?

Com.tr uzantısı güvenli bulunduğundan tercih edilen bir uzantıdır. Markanın kurumsallığı ifade edileceği zaman da bu uzantıdan yararlanılır. Kişiler için de prestij sağladığı düşünülen bu uzantı yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzantıya sahip olabilmek için kişisel olarak başvuru yapılabileceği gibi kurumsal olarak da başvuru yapılabilir. ODTÜ’nün yanı sıra farklı domain sağlayan firmalardan da bu alan adlarını almak mümkündür. Com.tr Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır? Öğrenmek isteyen kullanıcılar bu birimleri ziyaret ederek satın alma işlemini yapabilirler.

Firma adı veya unvanı kullanılarak bir alan adına sahip olunmuşsa marka tescilinin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Marka tescil belgesi özellikle alınması gereken bir evraktır. Marka tescil belgesi olarak ibraz edilecek belge marka mülkiyet hakkının kime ait olduğunun ispatlanmasında kullanılır. Bu belge sayesinde markanın yasal hakları güvence altına alınır. Bu belge ile gerçekleştirilecek her tür işleme bir resmiyet içereceğinden önemli bir evraktır. Marka sahibi kişi ya da kurumun haklarını güvence altına alan bu belge ile com.tr uzantısına sahip olmak mümkündür.

Bu tür bir tescil belgesi almak için marka sahibinin istenen evraklarla müracaat etmesi yeterli olacaktır. Evraklar inceleme aşamasına tabi tutulur. Tescile bir aykırılık bulunmaması halinde markaya ait tescil işlemleri de gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu belge marka isminin başka kişi veya kuruluşlar tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğinden hakların güvence altına alınmasında gerekli bir evraktır. Tescil işleminden önce marka sorgulama işlemleri yapılmalıdır. Bu sayede markanın başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığı da anlaşılmış olacaktır. Bu durum marka sahibine zamandan tasarruf etme imkânı yaratır. Mali kayıpların da önüne geçilmesi bu yolla mümkündür. Com.tr Nasıl Alınır? İşlemleri için firma olarak başvuru yapılacaksa marka tescili bir zorunluluktur. Tescil belgesi müracaat sahibinin eline ulaştıktan sonra com.tr uzantısı için başvuru yapılabilecektir. Firma bu sayede prestijli bir alan adına kavuşabilecektir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara