Fikri Mülkiyet Nedir

Bu yazımızda fikri mülkiyet hakkı nedir, fikri mülkiyet hakkına örnek ne olabilir gibi başlıklarda genel bilgi verilecektir. Fikri mülkiyetin tam olarak ne olduğunu anlamak için öncesinde tabiki de genel bir araştırma yapılmış olması önem arz etmekte ki çoğu insan bu konuyu tam veya eksik olarak bilmektedir.

Fikri mülkiyet hakkı, fikirin bir kişi veya bir kuruluş tarafından sahiplenilmesi durumudur. Bu fikirin sahibi veya kuruluş bu fikri halkla paylaşabilir veya ücretli olarak satışını yapabilir. Kısacası bir fikirin sahiplendirilmesi ve sahibine/kuruluşuna belirli haklar sağlanmasıdır.

Fikri Mülkiyet Hakkı Örnek

Fikri mülkiyet hakkına şöyle bir örnek verebiliriz, diyelim ki benzeri olmayan bir fikriniz var ve daha önce düşünülmemiş bir şekilde elektrik üretmek için aklınıza bir fikir geldi. Bu fikiri hayata geçirmek zorunda olmadan bu fikiri sahiplenmek isterseniz bu fikri mülkiyet hakkı olur.

Peki fikri mülkiyet hakkının yararları nelerdir?

Bir fikrin mülkiyet hakkını almanın en önemli yararlarından birisi de yeni fikirlerin ortaya çıkmasını artırmasıdır. Böylece fikir sahibi kişi fikirinden faydalanabilir ve insanların sürekli olarak yeni fikirler üretmesi teşvik edilir.

Başka bir yararı ise adil bir rekabet ortamının sağlanmasıdır. Eğer ki bir fikiri sahiplenirseniz aynı fikiri sonradan bulan birisi bu fikiri sahiplenemez. Böylece hakkınız sağlamlaşmış olur. Eğer ki kendi isteğinizle bu fikri kullandırmak istenirse yine seçim fikirin sahibine aittir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara