Marka Danışmanlık

Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde resmi kayıtlı vekil olan Cadde Patent firmamız, markanızın tescil başvurusu aşamasında, başvuru sonrası marka dosya takibi işlemlerinde ve marka izleme işlemlerinde siz değerli müşterilerimize marka danışmanlık hizmetini vermektedir. Firmamız tarafından kullanılan özel yazılım ve donanım sistemi vasıtasıyla marka takip işlemleri ve marka izleme işlemleri yürütülmektedir.

Marka İzlemenin Faydaları

Türk Patent ve Marka Kurumu’nda her ay ortalama 12.000-15.000 marka başvurusu dosyalanmaktadır. Yapılan marka başvuruları, Türk Patent ve Marka Kurumu marka uzmanları tarafından değerlendirilmesi sonucu resmi markalar bülteninde yayına çıkarılmaktadırlar.

Marka başvuru sayısının çok olması, birçok ayırt edici niteliğe sahip olmayan markanın da resmi markalar bülteninde yayınlanmasıyla sonuçlanmaktadır. Başvurusu yapılan her marka 2 ay süre ile resmi marka bülteninde ilanda kalmaktadır. Markanıza benzer bir ibare içeren bir markanın ilana çıkması ile marka tesciline itiraz süresi başlamaktadır. Bu süre içerisinde firmamız tarafından kullandığımız özel yazılımlar sayesinde ilgili markayı tespit ederek marka itiraz talebi için sizleri bilgilendirmekteyiz.

Marka İtiraz

Resmi markalar bülteninde yayınlanan marka başvurularına, önceki tarihli tescilli markalara veya marka başvurularına dayanılarak veya markanın önceye dayalı kullanıldığına yönelik itiraz edilebilmektedir. Böylece ayırt edici bulunmayan veya başkasına ait markaların tescil edilmeleri engellenmektedir.

Aksi halde, markaların Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmeleri durumunda, markanın iptali için ancak Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi nezdinde dava açılarak hükümsüzlüklerinin talep edilmesi mümkündür. Fakat bu durum, gerek sürecin uzun olması ve gerekse de maliyetlerin artması dolayısıyla zaman ve maliyet olarak daha zor bir süreç olmaktadır.

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara