Marka Nasıl Yaratılır?

Marka, bir firmaya ait kimlik bilgisi olarak da adlandırılabilir. Marka kavramı söz konusu olduğunda ayırt edici işaretlerden de bahsetmek gerekecektir. Firmanın diğer işletmelerden ayrılmasında etkili birer araç olan marka kavramı ait olduğu firmaya has özellikleri taşıması ile de dikkat çekecektir. Bir marka oluşturulmak istendiğinde kullanılacak unsurlar da birbirinden farklı olabilecektir. Bu unsurlar sayılar, renkler, işaretler olabileceği gibi kişiye ait isim soy isim bilgileri de marka olarak kullanılabilir. Harfler de tek başına ya da diğer unsurlarla birlikte bir marka tesis edilmek istendiğinde kullanılabilecek malzemeler arasında yer alır. Marka Nasıl Yaratılır ? Türünde bir soru ise marka oluşturmak isteyenlerin merak edeceği bir konudur.

Marka Nasıl Yaratılır ?

Marka yaratılmak istendiğinde bir piyasa araştırması yapılması gerekecektir. Bu tür bir isteği olan kişi ya da kurumlar yer alacakları sektör hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu sektörde yer alan aktörlerin tanınması marka oluşturmak isteyenler açısından avantaj yaratacaktır. Marka ile ticari unvanlar birbirine karıştırılan konular olduğundan bunun ayrımının da iyi yapılması gerekmektedir. Ticari unvanları Ticaret Odaları tarafından yapılan tescil işlemlerinin sonucunda elde etmek mümkündür. Marka tescili ise bundan farklı olarak yapılan bir işlemdir. Türk Patent Enstitüsü, marka tescil işlemlerinde yetkili kurum olarak dikkat çekmektedir. Türk Patent Enstitüsü, 1994 yılında kurulmuş olan bir kurumdur. Patent, marka ya da faydalı ürün tescili gibi birçok işlemi yapma yetkisinde olan kurum bunun dışında da çeşitli faaliyetler yürütmektedir.

Bir marka oluşturulduğunda buna ait bir tescil işlemi de yapılmak zorundadır. Tescil işlemi gerçekleştirilmezse kötü niyetli kişilerin suistimaline uğramak söz konusu olabilir. Bu durumda da marka sahibi zarar görecektir. Marka tescili ile marka sahibinin yaşama ihtimali olan hak kayıplarının da önüne geçilmiş olacaktır. Marka Nasıl Yaratılır ? Sorusuna dönük olarak ise Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmak bir marka yaratmada ön koşul olarak görünecektir. Firmayı temsil eden bir nevi kimlik belgesi olarak da değerlendirilebilecek ibare olan marka, oluşturulacağı zaman dikkat edilecek hususlar olacaktır. Marka oluşturulduktan sonra tescil edilmesi ile sahibinin hakları da güvence altına alınacaktır.

Marka Nasıl Yaratılır ? Sorusu için verilebilecek yanıtlar da birden fazladır. Hedef kitlenin belirlenmesi ve piyasa analizlerinin ardından marka adı ya da amblemi belirlenmelidir. Bu tür ibareler markanın kimlik bilgileri olacağından titizlikle tespit edilmeleri önemlidir. Markayı oluşturmada kullanılacak unsurların bir araya getirilmesi sonucunda ortaya çıkan marka bir tescil işlemine tabi tutulmalıdır. Aksi halde rakipler tarafından kopyalanması ya da kullanılması söz konusu olabilir. Marka sahibinin zarar görmesini engellemek adına marka tescili Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunun için marka sahibi kişi ya da firmanın Türk Patent Enstitüsü Kurumu’na başvuruda bulunması ve markasını tescil ettirmesi gerekecektir. Bu yöntem hak kayıplarını engelleme konusunda marka sahibinin yasal haklarını kullanmasına imkân tanımaktadır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara