Hangi Marka Hangi Ülkenin

Marka bir işletmeye ait varlıkları temsil etmek üzere bir araya getirilen ayırt edici unsurlara verilen isimdir. İşletmenin diğer işletmelerden farkını yansıtmak, işletmeyi tanımlamak, ona bir kimlik oluşturmak gibi görevler üstlenen marka ayırt edici yönüyle dikkat çekmektedir. Hangi Marka Hangi Ülkenin ? Sorusu ise marka konusunda merak edilecek konular arasında yer alacaktır. Marka bir işletmeye ait kimlik bilgisi olarak da tanımlanabilir. Bu kimlik bilgisi firmanın ticari unvanı ile sıklıkla karıştırılsa da ticari unvanlar Ticaret Odası’na onaylatılarak elde edilirken marka için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmak gerekecektir.

Marka oluşturulurken kişi adları ya da kişilerin soyadları kullanılabilmektedir. Sayılar, işaretler, renkler de marka oluşturulurken tek tek ya da birlikte kullanılabilecek unsurlardır. Marka oluşturulduğunda tescil edilmesi gerekecektir. Haksız kazanç elde edilmesini engellemek için oluşturulan markanın tescili önemli olacaktır. Hangi Marka Hangi Ülkenin ? Sorusu için pek çok markanın varlığı yanıtların da çeşitli olmasına yol açacaktır. Marka tescilinde görev alan Türk Patent Enstitüsü patent tescili, faydalı model tescili gibi konularda hizmet veren bir kurumdur. Kurumun tescil işlemleri dışında da birçok görevinin olması ise ayrı bir konudur. Türk Patent Enstitüsü fikri ve sınai hakların da korunması için çalışmalar yapan bir kurumdur.

Hangi Marka Hangi Ülkenin ?

Marka kavramı söz konusu olduğunda genellikle akla araba markaları öncelikle gelmektedir. Bu konuda birçok ülke çeşitli araba markaları ile sektörde yer almaktadır. İtalya’ya ait Alfa Romeo markası araç kullanıcılarının yakından bildiği markalardan biri olarak dikkat çekmektedir. İngiltere araç markaları söz konusu olduğunda Aston Martin markası ile otomotiv sektöründe yer alır. Audi, Almanya’ya ait bir otomobil markası olarak bilinmekte ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bentley, İngiltere’nin otomotiv sektöründe ürettiği araç markalarından biri olarak tanınmaktadır. Marka olarak adlandırılan tanımlamalar ürüne ait kimlik bilgisi olarak değerlendirileceğinden oluşturulurken üzerinde titizlikle durulan bir konudur. Bir ürün marka imajı ile Dünya piyasalarında yer bulduğunda herkes tarafından bilinir hale gelir.

Almanya, BMW marka aracı ile dünya genelinde bilinmektedir. Fransa, Bugatti ile Amerika Buick markası ile tanınan ülkeler arasındadır. Aptamil bebek mamaları Dünya genelinde bilinir.  Almanya’ya ait bir marka olarak tanınan Aptamil herkes tarafından bilinen bir markadır. Bebelac bir Hollanda markasıdır. Karaca, Türk markası olarak sektörde yer alırken Korkmaz da bir Türk markasıdır. Splat bir Rus markası olarak diş macunu üreten firmadır. Signal de diş macunu üreten firmalar arasında yer alırken Birleşik Krallığa ait bir marka olarak sektörde temsil edilmektedir. Hangi Marka Hangi Ülkenin ? Sorusuna verilebilecek yanıtlar bununla sınırlı değildir. Dünya genelinde birçok marka çeşitli firmalar tarafından kullanılmaktadır. Firmaların kimliği olarak tanımlanabilecek markalar sayesinde firmaların bilinirliği artmakta ve ürün tanıtımları markalar vasıtası ile yapılmaktadır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara