Oyuncak Patenti

Temel olarak oyuncaklar basit ürünlerdir ve üretimi nispeten kolaydır. Bu da oyuncakları başkalarının kopyalaması ve orijinal mucitle rekabet etmesi için kolay bir hedef haline getirir. Başkalarının buluşunuzu kopyalamasını önlemek istiyorsanız, oyuncak patenti almanız özellikle önemlidir.

Her geçen gün oyuncak alanındaki yenilikler bizi şaşırtıyor. Bir mağazada çocuk oyuncakları bölümünü gezen herhangi bir yetişkin, oyuncakların ne kadar çeşitli ve şaşırtıcı bir ilerleme kaydettiğine tanık olacaktır.

Bununla birlikte, bir mağazada bir oyuncak bulmadan önce bütün bir süreç vardır. Bir oyuncağın patentini alma sürecinin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bir Oyuncağın Patentini Alabilir misiniz?

Evet, bir oyuncağın patentini alabilirsiniz. Patent alma sürecine devam etmeden önce oyuncağınızın patent için uygun olduğunu doğrulamak önemlidir. Bir patent tescili firması, oyuncağınızın hangi yönlerinin patent için uygun olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak ve tavsiyelerde bulunacak en iyi yardımcıdır.

Oyuncak patenti için uygunluk kriterleri diğer patentler için olanlarla aynıdır.

Bir oyuncak patenti için uygunluk kriterleri şunları içerir:

  • Yenilikçi
  • Kullanışlılık
  • Uygunluk

Bir oyuncağın faydalı patent almaya hak kazanabilmesi için bir süreç, makine, imalat veya madde bileşimi olması gerekir. Oyuncağa bağlı olarak, bu kategorilerden biri veya birden fazlası altında uygun olabilir.

Bir oyuncak patenti, oyuncağın tasarımı için olmalıdır. Bir tasarım patenti oyuncağın estetik görünümünü korur.

Örneğin, parçaları hareket ettirmek için mekanik bir kolu olan bir masa oyunu icat ettiğinizi ve yol boyunca parçalar için yeni bir malzeme keşfettiğinizi varsayalım. Buluşun farklı kısımları farklı konu kategorileri altında patent almaya hak kazanabilir.

Buluşlar alanında oyuncaklar, ürün buluşları olarak adlandırılan ve kendilerini piyasada halihazırda sunulanlardan farklı kılan yeni özelliklere sahip somut nesnelerden oluşan buluşlar arasında yer almaktadır.

Bir oyuncağın patentini almadan önce hatırlamanız gereken ilk şey, fikirlerin patentlenebilir olmadığıdır. Oyuncağınız bir ürün olarak patentlenebilir ancak bir oyuncak yapma fikrinizi asla patentleyemezsiniz.

Oyuncaklar, diğer icatlar gibi, patentlenebilmek için üç şartı yerine getirmelidir: Bunlardan ilki yeniliktir; yani sizinkine eşit veya benzer bir buluşun olmaması; ikincisi bir uzmanın buluşu aşikar bulmaması; ve üçüncü şart ise buluşun endüstriyel bir süreçte kopyalanabilir olmasıdır.

Oyuncak Patenti Nasıl Alınır?

Oyuncak Patenti alma süreci diğer icatların patentini almaya benzer. Yeni bir oyuncak icat etmekle başlar ve başkalarının oyuncağınızı kopyalamasını engelleyen bir patentin verilmesiyle sona erer.

Fikrinizi Buluşa Dönüştürün

Her buluş bir fikir olarak başlar. Bu fikrin patent almaya hak kazanabilmesi için bir buluşa dönüştürülmesi gerekir. Fikir gerçek dünyada bir şeye bağlanmalıdır.

Bir prototip oluşturarak oyuncak fikrinizi bir buluşa dönüştürün. Prototipi test edin ve üzerinde iyileştirmeler yapın. Oyuncağınızın aklınıza gelebilecek tüm farklı varyasyonlarını düşünün.

Bir Patent Vekiline Başvurun

Bir buluş sahibi, patentlemeyi düşündüğü bir buluşu olduğunda bir patent vekiliyle temasa geçmelidir. Patent başvurusu yapmak için gerekli olmasa da, bir patent vekilinin hizmetinden yararlanılması şiddetle tavsiye edilir.

Bir patent vekili, patentleme sürecinin her adımında buluş sahibine yardımcı olabilir ve buluşun yeterince korunmasını sağlayan güçlü talepler hazırlayabilir. Bir patent vekili, buluş sahibinin bir faydalı patent, bir tasarım patenti veya her ikisi için de başvuruda bulunup bulunmayacağına karar vermesine yardımcı olacaktır.

Pazar Araştırması Yapın

Patent, insanların yeni şeyler icat etmeleri için ekonomik bir teşvik sağlar. Eğer oyuncaktan kâr elde edemeyecekseniz patent başvurusunda bulunmanın pek bir anlamı yoktur. Pazar araştırması yapmak, mucidin patent başvurusunun maliyetini ödemeye değip değmeyeceği konusunda bilinçli bir karar vermesine yardımcı olur.

Patent alma sürecine başlamadan önce, oyuncağınızın pazar potansiyelini anladığınızdan ve bir patente sahip olarak nasıl para kazanacağınıza dair bir planınız olduğundan emin olun.

Patent Başvurusunu Hazırlayın

Çoğu mucit patent başvurusunu hazırlamak ve dosyalamak için kayıtlı bir patent vekilinin hizmetlerinden yararlanır. Bir mucit kendi patentini dosyalayıp alabilse de, patentin buluşu yeterince koruyacağının garantisi yoktur. Her patent başvurusunun doldurulması ve sunulması gereken çeşitli formları vardır. Patent spesifikasyonu sıfırdan veya çevrimiçi bulunan şablonlar kullanılarak hazırlanabilir.

Ayrıca bakınız: Patent nasıl alınır?

Oyuncak patentlerinin süresi ne kadardır?

Bir oyuncak patenti , başvuru tarihinden itibaren 20 yıla kadar sürebilir. Faydalı patentlerin geçerli kalması için patentin ömrü boyunca bakım ücretlerinin ödenmesi gerekir. Bir oyuncağı kapsayan bir tasarım patenti, verildiği tarihten itibaren 15 yıla kadar sürebilir.

Oyuncak patentleri uluslararası alanda korunuyor mu?

Bir oyuncak buluşu uluslararası alanda korunabilir, ancak her ülkede bir başvuru yapılması gerekir. Her ülkenin kendi patent ofisi ve patent sistemi vardır. Bir ulus tarafından verilen patent, buluşu yalnızca o ulusun sınırları içinde korur. Uluslararası koruma almak için bir mucit, patent koruması istediği her ülkede bir patent başvurusu yapmalıdır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara