Patent Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Patent nasıl alınır sorusu Cadde Patent olarak bizlere en çok yöneltilen sorulardan biridir. Bu yazımızda patent nedir nasıl alınır sorularını cevaplayacağız.

Patent almak için gerekli olan prosedürlerin izlenmesi ve ilgili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Bir ürününün patentini almak için belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması ve buluş ile ilgili tüm her şeyin açıkça anlatılarak, benzerlerinden farklı olduğuna yönelik hazırlanacak rapor ile başvuru yapılmaktadır. Ancak bu süreçte zaman ve sonuç açısından dikkatli olunması gerekmektedir.

Patent Tanımı Nedir?

Kişi ya da kuruluşların kendilerine ait olan buluşlarının kullanım hakkına sadece kendilerinin sahip olmasına patent tescili denilmektedir. Ürünün ya da buluşun patentli olması demek, üçüncü kişi ya da kuruluşların ürünü kullanmasının ve kâr elde etmesini engellemek amacıyla yapılmaktadır. Patent sahibi olmak ile söz konusu ürünü belirtilen süre boyunca kullanma, ithal etme, satma gibi haklara sadece patent sahibi hak kazanmaktadır.

Patent Nasıl Alınır?

Patent nasıl alınır? Patent almak için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; bireysel başvuru ve aracı kurum vasıtası ile başvuru yapılmasıdır. Aracı kurumlar ile yapılan başvurular, süreci daha kısa sürede eksiksiz olarak sonuçlandırmak açısından önemlidir.

Çünkü bireysel başvurularda, başvuru yapan kimselerin konuya hakim olmamaları ve eksik belgeler ya da doğru olmayan bilgiler vermeleri bakımından süreç uzamakta ya da olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden aracı kurum vasıtasıyla patent başvurusu yapmak çok daha kolay ve olumlu sonuçlar yaratmaktadır.

Kişilere buluşu hakkında patent verildiği durumlarda, bu buluşu sahibinin dışında başka kimselerin kullanması yasal olarak imkânsızdır ve ihlal edildiği durumlarda cezai yaptırımları söz konusudur. Bu açıdan patentin alındığı ürün patenti alan kimsenin mülkiyeti kapsamındadır.

Eğer tek kişi yerine buluş için birden fazla kişi söz konusu ise bu durumda da patent hakkı eşit dağıtılabilir ya da tarafların aralarında belirledikleri oranlara göre patent düzenlemesi yapılabilmektedir. Eğer bir ürün farklı kimseler tarafından aynı anda bulunduysa, bu durumda da patent hakkı başvuruyu ilk yapan kimseye ait olmaktadır.

İsim hakkı almak ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Bir Ürün İçin Patent Nasıl Alınır?

Ürün patent başvurusu yapmak için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekont ile başvuru yapılmaktadır. Fakat önemli olan başvuru dilekçesinin doğru şekilde hazırlanmasıdır çünkü kurum başvuruları bu dilekçeye göre belirlemektedir. Eğer dilekçede eksik ya da hatalı bilgiler olursa, başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimali oldukça fazladır. Dilekçede ise şu kısımlar yer alır;

 • Buluş özeti; kısaca başvuru yapılan buluş hakkında bilgi verilir.
 • Tarifname; buluş – ürün hakkında en detaylı açıklamanın yapılacağı kısımdır. Burada tüm detaylara yer verilmeli ve buluşun hangi amaçla yapıldığı, hangi ihtiyacı karşılayacağı, benzer buluşlardan hangi konularda ayrıldığı gibi konulara değinilmelidir. Aynı zamanda buluşun tüm özellikleri ince detaylarına kadar açıklanmalı, olmayan detaylar ise asla bahsedilmemelidir.
 • Teknik Çizim; ürünün siyah beyaz olacak şekilde geliştirme aşaması ve nihai halinin taslak resimlerinin yer aldığı kısımdır. Ürün hizmete sunulduğunda ya da satışa çıktığında burada gösterilen gibi çıkmak durumdadır. Belirtilen çizimden farklı şekilde satışa çıktığında patent o durum için geçersiz olacaktır.
 • Koruma Kısımları; ürünün hangi kısımlarının ve kullanım haklarının koruma altına alacağına dair açıklamaların yer aldığı kısımdır ve patent başvurusu burada belirtilen kısımlara göre dikkate alınacaktır.

Buluşunuza ilişkin patent almak için ilk önce patent alma koşulları olan “buluş basamağı” ve “yenilik” kriterlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Yenilik kriteri Ulusal ve Uluslararası platformda geçerlidir.

Patent alma aşamaları arasında en önemli rolü oynayan işlem buluşunuza ilişkin firmamız tarafından uluslararası patent veri tabanlarında yenilik araştırması yapılmasıdır.

Patent ön araştırması sonucu olumlu olması akabinde patent almak için işlemlere devam edilmektedir.

Ürün veya hizmetlerinize vermiş olduğunuz isimleri marka belgesi ile ve ürünlerinizde geliştirmiş olduğunuz buluşlarınızı ise patent belgesi ile Türk Patent Enstitüsü nezdinde resmi kayıtlı vekil firma olan firmamız aracılığı ile tescil ettirerek koruma altına alabilirsiniz.

Öncelikle Patent Başvuru Evraklarının Hazırlanması süreci vardır. Bunlardan Patent ve Faydalı model, iki başvuru şeklinde de evrakları aynıdır. Patent içeriği;

• Tarifname

• İstemler

• Özet

• Buluşa ait çizim

• Özet

İlgili: Fikir Patenti

Patent Başvurusu Aşamaları Nelerdir?

Patent başvurusu aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikle Türkiye’de patent belgesinin verildiği tek resmi kurum Türk Patent ve Marka Kurumu olduğu için buraya başvuru yapılır.
 • TPE tarafından araştırma raporu istenir.
 • Araştırma raporu tam ve doğru şekilde yapılır, doldurulur ve yayınlanır.
 • TPE tarafından bu sefer patent inceleme raporu verilir.
 • Her şey uygunsa TPE tarafından patent belgesi başvuru sahibine iletilir.

Patent Başvuru Süreci

 1. Online Patent Başvurusu
 2. Başvuru Şekli inceleme ve değerlendirme (1-3 gün)
 3. Şekli eksiklik varsa (Tamamlama süresi 3 Ay)
 4. Varsa Şekli eksiklik tamamlanır
 5. Şekli uygunluk yazısı alınır
 6. Araştırma raporu (Başvuru tarihinden itibaren 15 ay içerisinde yapılabilir)
 7. Araştırma raporu talebi
 8. Sistem Tercihi
 9. İncelemesiz Sistem tercih edilirse İncelemesiz Patent Belgesi
 10. İncelemeli Sistem Tercih edilirse,
 11. İnceleme Talebi
 12. Olumlu olması durumunda İncelemeli Patent Belgesi
 13. Başvuru tarihinden itibaren her yıl yeileme ücreti ödenmesi gereklidir.
 14. Patent Belgesi yayını

Patent nedir? nasıl alınır?

Bu yöntemler; bireysel başvuru ve aracı kurum vasıtası ile başvuru yapılmasıdır.

Fikir Patent Nasıl Alınır?

Bir fikrin patenti nasıl alınır ? Öncelikle fikrinizin ulusal ve uluslararası bağlamda yeni olması gerekmektedir. Fikir patentinin alınmasında tarafımızca gerçekleştirilen işlemler aşağıda sıralanmaktadır;

Uluslararası patent nasıl alınır?

Uluslararası Patent Başvurusu (Patent İşbirliği Anlaşması-PCT) Uluslararası patent başvuruları Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi nezdinde (Wipo) yapılmaktadır.

Patent almak maliyetli midir?

Evet, patent alma süreci maliyetli olabilir. Başvuru ücretleri ve gerekli uzman yardımı maliyeti etkileyebilir.

Bir patent uluslararası olarak geçerli midir?

Hayır, patentler genellikle ülke sınırları içinde geçerlidir. Her ülkede ayrı bir patent başvurusu yapmanız gerekebilir.

Patent almak için teknik bir geçmişe sahip olmalı mıyım?

Hayır, herhangi bir teknik geçmişe sahip olmanız gerekmez. Herkes icatlarını patent altına alabilir.

Patent almak, fikri mülkiyetinizi korumanın ve icadınızı ticarileştirmenin önemli bir yoludur. Türkiye’de bu süreci başarılı bir şekilde tamamlamak için profesyonel yardım almak önemlidir. Her adımı dikkatle izlediğinizden ve haklarınızı korumak için gerekli adımları attığınızdan emin olun.

Patent Almak hakkında daha fazla bilgi almak veya profesyonel yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara