Patent Ne Kadar Mal Olur?

Bir buluş gerçekleştirildiğinde bu buluşun sanayide uygulanabilir olması ve benzersiz bir buluş olması sahibine patent alma hakkını kazandıracaktır. Ürünün tek ve benzersiz olması, uzmanlığı olan kişiler tarafından dahi herhangi bir alanda düşünülemeyecek tarzda bir buluş olması patent alınmasında gerekli kriterler arasında değerlendirilmektedir. Bir ürün geliştiren ve bunun yeni bir buluş olduğunu düşünen kişi ya da kurumlar patent almak istediklerinde Patent Ne Kadara Mal Olur ? Sorusunu soracaklardır. Ürüne patent alınması üçüncü kişilerin haksız kazanç elde etmesinin önüne geçeceğinden önemli bir yaklaşım olacaktır. Ürünü bulan kişi patent almakla ürününü koruma altına almış olur ve ürünün üzerindeki birçok tasarruf kendisine tahsis edilir. Patent resmi bir evraktır ve süresi boyunca sahibine tanınan haklar geçerlidir.

Patent Ne Kadara Mal Olur ?

Patent alınmak istendiğinde takip edilecek bazı adımlar söz konusudur. Öncelikle bir araştırma yapılması ve ülke genelinde ya da Dünya’da benzer bir ürünün olup olmadığının anlaşılması gerekir. Hazırlanacak evraklar ile Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvuruda ürüne ait detaylı bilgiler evraklarda beyan edilecektir. Kurum belirlediği kriterlere uygunluk gösteren bir ürünle karşı karşıya ise patent başvurusuna olumlu bir yaklaşım sergileyecek ve onaylayacaktır. Aksi durumda ise patent başvurusu reddedilecektir. Ürün ya da buluşun yeni ve benzersiz oluşu üzerinde önemle durulacak bir konu olacaktır.

Patent başvurusu sırasında hazırlanacak evraklar arasında bir özet bilgisinin yanı sıra tarifname adı verilen ve ürüne ait detayların yer aldığı bir açıklama metnine gerek duyulacaktır. Patent alan kişi ya da kurumlar o ürünün kendilerine ait olduğunu belgelemiş olurlar. Bir buluş ya da ürün geliştirenler patent alma işlemleri için ne kadar bir ücret ödemeleri gerektiğini merak edeceklerinden Patent Ne Kadara Mal Olur ? Sorusunu sormaları da kaçınılmaz olacaktır. Bu soruya verilecek yanıt ise 2022 yılı söz konusu olduğunda patent başvurusu için ödenmesi gereken ücretin 9.49 TL olduğudur. Ayrıca patent belgesi düzenleme ücreti olarak da 360 TL talep edilmektedir. Türk Marka ve Patent Kurumu’na e-Devlet üzerinden yapılan başvuru işlemlerinde uygulanan ücret tarifesi bu şekilde belirlenmiştir.

Patent alma süreçleri bir dizi aşamanın takip edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bir ürüne patent almak oldukça maliyetli bir durumdur. Patent alınmak istenen buluşa bağlı olarak bu ücretlerde farklılık olması söz konusu olacaktır. Patent Ne Kadara Mal Olur ? Sorusunu soran buluş sahipleri ürünlerinin kapsamına bağlı olarak farklı ödemelerde bulunmakla yükümlü olacaklardır. Türk Marka ve Patent Kurumu resmi hesabından patent almak için ödenmesi gereken harçlar hakkında bilgi alınabilmektedir. Ayrıca resmi siteden alınacak bilgiler arasında harç miktarları, yıllık aidatlar ve diğer tüm detaylar yer almaktadır. Patent başvurusu yapmak isteyenler öncelikle bu konuya yönelik bir araştırma yapmaya ihtiyaç hissedeceklerdir. Süreçlerin doğru anlaşılması ve takibi sayesinde yaşanabilecek zararlar da engellenmiş olacaktır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara