Patent Pending Ne Demek?

Patent, bir buluş ya da ürün oluşturulduğunda alınması gereken bir tür tescil belgesidir. Ürün veya buluş bir kişinin eseri olabileceği gibi kuruma da ait olabilir. Ürün tek ve benzersizse, sanayide uygulanabilirliği söz konusu ise patent alınması sahibinin haklarını korumak açısından önemli olacaktır. Ürünün alınıp satılması ya da pazarlanması söz konusu olduğunda patent hakkının önemi de ortaya çıkacaktır. Ürün sahibine verilen patent hakkı sayesinde ürünün tasarrufu, buluşu ya da ürünü yapana verilecektir. Patent Pending Ne Demek ? Sorusu patent ile ilgili merak edilen konular arasındadır. Patent başvuru süreçlerinde beklenmesi gereken zaman aralığı ile ilgili olarak sorulan suallerin cevapları da çeşitli olacaktır.

Patent Pending Ne Demek ?

Patent alma işlemi için takip edilecek bazı adımlar vardır. Bu adımlardan biri de Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunmaktır. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvurularda bir dilekçe oluşturulması gerekecektir. Hazırlanması gereken dosyada yer alacak evraklar ise buluşun özeti, tarifname, teknik resim gibi unsurlardan oluşmaktadır. Bu evraklar özenle hazırlanmalı ve eksik bilgi içermemelidir. Tarifname adı verilen bölüm buluşa ait tüm detayları ilgilendireceğinden titizlikle ele alınması gereken bir bölümdür. Buluşa ait yararlar, buluşun diğer buluşlardan farkı bu kısımda bahsedilecek konular arasındadır. Tarifnameyi hazırlayan kişi mutlaka alanında uzmanlığı olan biri olmalıdır. Teknik resim olarak adlandırılan bölüm ise buluşun siyah-beyaz taslak fotoğraflarından oluşmaktadır.

Patent dosyası hazırlanmalı ve Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilmelidir. Patent başvurusunu yapmadan önce bir sorgulama yapmak maddi kayıp yaşamanın önüne geçmesi açısından önemli olacaktır. Sorgulama kısmında buluşun bir benzerinin olup olmadığı öğrenilir. Hazırlanan raporda buluş ya da ürünün bir başkası tarafından daha önce yapılıp yapılmadığı anlaşılacaktır. Patent başvurusu belli bir süre zarfında gerçekleşmektedir. Patent Pending Ne Demek ? Diye soran birisi bekleme süreleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyecektir. Patent başvurusunun yapılması araştırma dosyasının hazırlanması belli bir zaman aralığında gerçekleşen işlemlerden oluşmaktadır.

Patent Pending Ne Demek ? Öğrenmek istediğimizde patent başvurusu sırasında geçen bekleme sürelerinden bahsetmiş oluruz. Patent başvurusu yapılıp dosya teslim edildikten ve araştırma aşaması geçildikten sonra 15 aylık süre içerisinde araştırma ücretinin yatırılması gerekecektir. Bu süre uzun bir süre olmasına rağmen beklenmesi gereken bir zaman dilimidir. Ürünün Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenen kriterleri yerine getirmesi durumunda patent işleminin onaylanması mümkündür. Tescil onayı alan ürün ya da buluşa ait haklar patent tescili ile sahibine devredilecektir. Türk Patent Enstitüsü 1994 yılında kurulduğundan beri sınai ve mülkiyet haklarının ürün ya da buluş sahibine teslim edilmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır. Kurumun çalışmaları yalnız tescil işlemleri ile sınırlı olmayıp bunun dışında da çeşitli görevleri vardır. Bu görevler arasında fikri ve sınai mülkiyet haklarına yönelik konuyla ilgisi olanları bilinçlendirmek ve çeşitli akademik çalışmalara destek vermek vardır.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara