Patent Almak İçin Nereye Başvurulur?

Patent almak isteyen ürün veya buluş sahiplerinin soracağı sorular arasında Patent Almak İçin Nereye Başvurulur ? Yer alacaktır. Bir ürünü veya buluşu gerçekleştiren kişi veya kurumların o ürüne yönelik hakları koruma altına almak istemesi oldukça doğal bir yaklaşımdır. Ürünün pazarlanması ya da kullanılması için hak sahibinin ihtiyacı olan patent adı verilen resmi bir belgedir. Bu belge kanuni hakları açısından ürün sahibini güvenceye alır. Başka kişilerin ürün üzerinde tasarruf yaratmasının önüne geçen bir belge olan patent alabilmek için ürünün taşıması gereken bazı özellikler olacaktır. Ürün veya buluş bu kriterlerle uyumlu olduğu takdirde patent tesciline hak kazanması mümkün olacaktır.

Bir ürüne patent almak istendiğinde üründe olması gereken bazı özellikler gündeme gelecektir. Ürün yeni bir buluş olmalıdır. Yeni ve benzersiz olması, sanayide kullanılabilir olması patent hakkını elde etmesinde gerekli ölçütler arasındadır. Patent alınabilmesi için Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvuran kişi ya da kurumların hazırlaması gereken dosyada özet bilgilerin yanı sıra bir de tarifnameye yer verilir. Tarifname adı verilen belge ürüne ait tüm özellikleri detaylı bir şekilde açıklamalıdır. Kurumun yapacağı araştırma neticesinde ürün belirlenen kriterlere uyum gösterdiği takdirde onaylanmasında herhangi bir engel olmayacaktır. Patent Almak İçin Nereye Başvurulur ? Ürünü geliştirenlerin merak ettiği detaylardan biri olacaktır.

Patent Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Patent almak isteyenlerin yapması gereken işlemlerden biri de araştırma yapma gerekliliğidir. Ürün ya da buluşun patent almaya hakkının olup olmadığı bu araştırma sonucuna göre belli olacaktır. Araştırma yapıldığında ürüne yatırım yapmayı planlayan kişi bazı avantajları da elde etmiş olur. Ürün ya da buluş patent alma hakkına sahip olduğu takdirde yatırım yapacak olan kişi ya da kurumlar zamandan tasarruf ederken yatırımlarını da güvence altına almış olurlar. Buluş ya da ürünün diğerlerinden farklı olduğunun ispatlanmasında kullanılan bir yöntem olan patent alma hakkı ile ürünün kullanım hakkı da dahil olmak üzere birçok konuda koruma sağlanır. Yasalarla güvence altına alınan ürün için haksız kazanç elde edilmesinin önüne patent alınarak geçilebilir.

Ürün satılmak ya da pazarlanmak istendiğinde sahibi tarafından bu işlemler yapılabilecektir. Patent hakkına sahip olan kişi ya da kurumlar o ürünü veya buluşu çoğaltabilir. Resmi bir belge olan patent hakkı, ürün sahibine verildiğinde bu belli bir süre için geçerlidir. Bu sürenin uzatılması ise mümkün olmamaktadır. Patent Almak İçin Nereye Başvurulur ? Merak edildiğinde başvuru yapılacak yerin Türk Marka ve Patent Kurumu olduğu bilinmelidir. Hazırlanacak dosya ile yapılacak başvuruların ardından yapılan araştırma sonucuna göre ürünün patent hakkı elde edip etmeyeceği öğrenilmiş olur. Ürün ya da buluş gerekli kriterlere uygunluk göstermesi halinde kurum tarafından onaylanacaktır. Patent hakkına sahip olan ürün ya da buluşun sahibi bu sayede kanuni haklarını da güvence altına almış olur.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara