Patent Araştırması

Kişilerin ya da firmaların geliştirdikleri ürünleri ya da yaptıkları yenilikleri güvence altına almaları için patent araştırması yapılması gerekmektedir. Patent araştırması yapılmadığı durumlarda daha önceden yapılmış bir buluş ya da yenilik tespit edilebilir.

Bunun yanı sıra patent araştırması olmadan bir ürün piyasaya sürüldüğünde ya da kullanıldığında hakiki patent sahibi çeşitli hak talebinde bulunabilmektedir. Bu yüzden patent araştırması nasıl yapılır sorusunun yanıtlanması oldukça önemlidir.

Patent Araştırması Nedir?

Patent araştırması, patent ya da faydalı ürün – model başvuru yapmadan önce ön araştırma yapmayı ifade etmektedir. Bu bakımdan modelle ilgili dünyanın herhangi bir yerinde daha önceden bir patent başvurusu yapılıp yapılmadığını öğrenmek amacıyla yapılmaktadır.

Bu sayede daha önceden geliştirilmiş bir ürün ya da model için başvuru yapılmasının hem maddi hem de zaman kaybı önlenmiş olmaktadır.

Ayrıca patent araştırmasını geliştirilen ya da icat edilen ürün ile dünya çapında nasıl gelişmelerin yaşandığı hakkında da bilgi vermesi açısından önemli olup son teknolojiyi ve rakiplerin durumlarının öğrenilmesini sağlamaktadır.

Resmi olarak bir patent başvurusunda bulunulmadan önce başvuru sahiplerinin buluş ya da model hakkında ön araştırma yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Bilindiği gibi patent alınması için başvurunun yeni olması zorunludur.

Ön araştırma da bu noktada devreye girmektedir çünkü araştırma yapılmadan resmi olarak patent başvurusunda bulunulması, özellikle bir an önce piyasaya çıkması gereken ürünler açısından zaman kaybına neden olabilmektedir.

Patent Araştırmasının Avantajları Nelerdir?

Patent araştırmasının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Araştırma sonucunda buluş ile ilgili dünyada olan son gelişmelerin öğrenilmesini sağlar.
  • Patent başvurusundan önce zaman ve maddi kayıpların önüne geçer.
  • Araştırma sonucunda oluşturulan rapor ile birlikte mevcut buluş ya da modelde olası hataların da gözden geçirilmesi sağlanır.
  • Benzer yapıdaki ürünler ile kıyaslama yapılarak o ürünlerin üzerine çıkılabilmesi mümkündür.
  • Buluşun kullanımını ve işlevselliğini arttırmak için yarar sunmaktadır.

Ayrıca sitemizden diğer konumuz tarihteki en önemli buluşlar nelerdir? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Patent Araştırmasına ile Engellenen Durumlar

Patent araştırması ile engellen durumlar ilk olarak AR-GE sürecinde verilen emeğin boşuna gitmesinin engellenmesi olduğu gibi aynı zamanda da geliştirilen ürüne ait üretim sisteminin kurulması sonucunda ürünün patentli olduğunun öğrenilmesi ile büyük bir maddi mağduriyet yaşanabilecektir.

Dünya üzerinde pek çok geliştirici olduğu için akla gelebilecek her konuda patent olacağı için buluş ya da ürün hakkında patent araştırmasını yapmak kişilerin ya da kuruluşların daha sonraki mağduriyetlerinin oluşmasını engelleyecektir.

Patent Araştırması Yapım Adımları

Patent araştırması yapılması kişi ya da firmalara pek çok yarar sağladığı için herhangi bir geliştirme ya da buluş öncesinde ihmal edilmeden yapılmalıdır. Patent araştırmalarında yer alan patent dosyalarının kamuya açık olması sebebiyle tüm detaylar görülebilmektedir. Bu bakımdan tüm ürünler için en ince detaylar bile rahatlıkla öğrenilebilmektedir.

Patent başvuruları, başvuru yapılan tarihten 18 ay sonra yayınlanmaktadır. Bu bakımdan patent araştırmaları için bu sürenin göz önünde tutulması önemlidir.

Patent araştırmasını yapmak için ise farklı yöntemler kullanılabilmektedir;

  • Ücretsiz patent veritabanları üzerinden,
  • Patent vekilleri aracılığıyla,

Ücretsiz patent veritabanları her ne kadar ücretsiz hizmet veriyor olsalar da kullanımları oldukça zor olabilmektedir. Çünkü kuvvetli bir yabancı dil bilgisi gerektirdikleri gibi aynı zamanda veritabanlarının da etkili bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Veritabanları için buluş ile ilgili tüm tanımlamalar ve anahtar kelimeler doğru şekilde girilmeli, bunun sonucunda da sonuçlar tek tek incelenmelidir. Bunu yapmak zaman alacağı ve yanlış sonuçlar da verebileceği için patent vekilleri kullanılması mevcut ürün ile ilgili bilgileri zahmetsiz, pratik ve hızlı bir şekilde sonuca ulaştırmaktadır.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Tarafınızdan alınan buluş bilgilerine istinaden patent mühendislerimiz tarafından şirketimizin kullandığı özel programlar aracılığı ile patent veri tabanlarında yapılmaktadır. Patent araştırması işleminin sonucu ortalama 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Cadde Patent & Patent Araştırması

Patent başvurusu yapılmasından önce tarafımızca ulusal ve uluslararası patent veri tabanlarında buluşunuza ilişkin bir araştırma işlemi yapılmaktadır.

Patent belgesi başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent Enstitüsü nezdinde resmi olarak patent araştırmasının işlemleri yapılmaktadır. Tarafımızca patent başvurusu yapılmadan önce patent veri tabanlarında patent arama ve patent kontrol işlemi yapılarak patent başvurunuzun yapılmasına veya yapılmamasına karar verilmektedir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara