Tarihteki En Önemli Buluşlar Nedir

Tarih boyunca dünyamızın kaderini değiştirmiş bir çok buluş vardır. Her biri hayatımızı nerdeyse tamamen değiştirmiş olan bu buluşlara göz atacağız. Tarihteki en önemli buluşlar nelerdir ve hayatlarımızı nasıl değiştirmişlerdir?

Bunların cevabını merak ediyorsanız bu yazımız tam da size göre. Bu buluşların önem açısından sıralamak zor çünkü her bir buluş kendi alanında bir çağ atlama demektir, kimi buluşlar şuan önemsiz ve basit görünebilir. Fakat ilk bulundukları yıllarda inanılmaz değişimlere yol açtıklarını ve günümüzde yaptığımız her şeyde onların da görünmeyen faydaları olduğunu unutmayalım.

Tarihteki En Önemli Buluşlar Nelerdir

Tekerlek

Tekerlek bildiğimiz en eski buluşlardan birisidir. Milattan önce 3500 yıllarında bulunduğu düşünülen bu icat hayatımızı ve hayata bakış açımızı değiştirmiştir aslında bakıldığında. Basit bir buluş gibi gelsede insanoğlunun hem hızlı yol almasını hem de daha çok yük taşıyabilmesini sağladı. En önemli buluşlardan biri olarak görülen tekerlek şuan hayatımızın içinde her yerdedir.

Çivi

Çivi 2000 yıl önce Roma döneminde icat edildi bu buluş sayesinde insanoğlu çok daha sağlam yapılar yapmayı başardı ve çok büyük bir yol aldı. Yaklaşık 1000 yıl sonra da çivinin daha geliştirilmişi olan vida icat edil. Bu buluş ise çoğumuzun bildiği bir isim olan Arşimet tarafından gerçekleşti.

Pusula

Pusulanın çinliler tarafından bulunduğu kesin bir şeyken ne zaman bulunduğu tam bilinmemektedir. Çoğu kaynak icatını dokuzuncu veya onuncu yüzyıllar olarak Kabul etmektedir. Bu buluş sayesinde keşifler çağı başladı ve başka kıtalara yelken açılabilmesi mümkün oldu.

Matbaa        

Matbaa hayatımızı tamamen değiştirmiş bir buluştur. Bu buluştan önce kitaplar el ile yazılmaktaydı ve bu çok zaman alan ve uğraşlı bir işti. Matbaa’nın buluşundan sonra el yazımı kitapların deviri kapanıp hızlı bir şekilde basılma kitaplar çıkmaya başladı ve bilgi alışverişi akıl almaz derecede arttı. 1440 yılında Alman Gutenberg tarafından bulunan bu buluş hem bilginin kalıcı hale gelmesi hem de yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Telefon

Teller aracılığıyla sesin iletilmesini sağlayan bir çok bulunmasına ragmen bunun patentini almayı başaran Alexander Graham Belldir, bu bizlere bir şeyi sadece bulmanın değil ayrıca patentini almanın da ne kadar büyük bir önem taşıdığını gösteriyor. Eğer yeni bir buluş keşfettiğinizi düşünüyorsanız patent almanıza yardımcı olabiliriz. Telefonun bulunması ardından iletişim gelişmiştir.

İnternet

Tabi ki buluşlardan bahsederken internet hakkında konuşmamak olmaz. İnterneti matbaanın ve telefonun bir gelişmiş hali olarak düşünmek mümkün, çünkü bu sayade inanılmaz bir bilgi paylaşımı mümkün oldu aynı zamanda da iletişim tamamen değişti. Altmışlı yıllarda Amerikada bulunan ve doksanlı yıllarda geliştirilen bu buluş 2000’li yıllarda dünyamızın her alanında geniş bir kullanıma ulaştı.  

Bu yazıda tarihteki en önemli buluşlar nelerdir bunlara baktık , her biri birbirinden önemli bu buluşlar insanoğlunun hayatını sonsuza kadar değiştirmiştir. Bir sonraki büyük buluşun sahibi belki de şuan bu yazıyı okuyodur kim bilir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara