Patent Belgesi Nedir?

Patent Belgesi Nedir ? Patent Belgesi Nasıl Alınır, başvurusu nasıl yapılır ? Bu içeriğimizde sıkça sorulan sorulara yanıt vermek istedik. Patent belgesi sanayi alanında yapılan bir buluşun buluşu yapan kişiye ait olduğunu gösteren belgedir. Patent belgesi alarak buluşun ekonomik olarak şahsa ait hale gelmesi sağlanmaktadır.

Patent Belgesi Nedir ?

Patent belgesi yapılan buluşların ilk defa bulunduğunun ispatlanması ve şahsa ait olduğunun gösterilmesi için hazırlanan bir belgedir. Belgenin ekonomik değeri bulunmaktadır ve yapılan buluşun kişiye özel hak kapsamında ele alındığını ve üretiminin ancak hak sahibinin izni ile gerçekleştirilebileceği anlamına gelen belgedir. Sanayi mülkü statüsünde yer alan ürünlerin patent belgesi alma hakları bulunmaktadır. Bireylerin patent alarak sahip olabilecekleri hakları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Patent belgesini aldıktan sonra buluşu kendisi için kullanabilir.
 • Buluşun farklı kullanıcılar tarafından üretim, satış ve kullanımının gerçekleşmesi için ürünün lisansı ile satışını gerçekleştirme hakkına sahiptir.
 • Buluşun patent sahibi dışındaki bireyler tarafından izinsiz kullanılması ve üretilmesinin önüne geçmek için yasal yolların kullanımı sağlama hakkı bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen haklara sahip olan patent sahibi, yaptığı buluşa isim verme ve satışını yapma hakkına şahsi olarak sahip olmaktadır. Buluşların patent alabilmesi için bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bazı buluşlar için patent alma hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca marka patent sorgulama nasıl ve nereden yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Patent Belgesi Alma Hakkı Bulunmayan Buluşlar Nelerdir?

Patent belgesi alma hakkı olmayan buluşlar sanayi değeri bulunmayan ürünler ve diğer buluşlar olmak üzere farklı kategorileri kapsamaktadır. Patent belgesi alma hakkı bulunmayan buluşları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Matematiksel formüller, keşifler ve oluşturulan bilimsel teoriler
 • Ticaret alanında yapılan zihni ve oyun uygulamalara yönelik çalışmalar, usul ve şartlar
 • Sanat ve edebiyat alanında yapılan eserler, estetik oluşumlar, bilgisayar üzerinde oluşturulan çalışmalar ve bilimsel eserler
 • Farklı bilgilerin toplanması ve aktarılması ile oluşturulan içerikler ve ürünler
 • Hayvan veya insan vücuduna entegre ile gerçekleşen cerrahi ve onarıma yönelik olan çalışmalar ve teşhis yöntemleri

Yukarıda belirtilen alanlarda yapılan çalışmalar patent belgesini alma kapsamına girmemektedir. Bireylerin bunları göz önünde bulundurarak patent belgesinin talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Patent Belgesi Almak İçin Ürünlerin Taşıması Gereken Özellikler

Patent almak için gerekli olan özellikler ürünlerin diğer ürünlerden ayrılmasını sağladığı gibi patent belgesinin oluşturulabilmesi için de gereklidir.

 • Buluşun yeni olması ve daha önce benzerlerinin üretilmemiş olması gerekmektedir.
 • Buluşun kullanım amacına bağlı olarak daha önce bu amaç ile üretilmiş olan ürünlerden üstün olması gerekmektedir.
 • Ayrıca buluşların sanayi alanında üretime uygun olması gerekmektedir.

Buluşların belirtilen özellikleri taşıması halinde patent belgesini almaları mümkündür. Şartların birini bile taşımayan buluşlar ve patent alma hakkı bulunmayan buluşların patent belge alma başvuruları kabul edilmemektedir. Bireylerin başvuru esnasında bu bilgileri göz önünde bulundurarak başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Patent Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Patent belge başvurusu yapmak için bireylerin öncelikle Türk Patent Kurumuna giderek başvuru dilekçesini yatırmaları ve patent ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Ardından bireylerin patentin talep edildiğinin ürünün detaylı tarifnamesinin ve ücretin ödendiğini belgeleyen dekontun başvuru için ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Türk Patent Kurumu’na yapılan başvuru sonrasında bireylere başvuru numarası oluşturulmaktadır ve başvuru için gerekli olan belgelerin eksik olup olmadığına dair bilgilendirme yazısı gönderilmektedir.

Bireylerin talep ettikleri patent ile ilgili yapılan araştırmanın olumlu olması halinde araştırma ücreti yatırılarak araştırma sürecinin başlatılması sağlanmaktadır. Bu süreç maksimum 15 aydır. Bireylerin bu inceleme araştırmalar sonucunda patent almaya uygun olup olmadıkları Türk Patent Kurumu tarafından belirlenmektedir. Belirleme için 1., 2. ve 3. adımlarda inceleme raporları uygulaması sonucu patent belgesi verilmektedir.

Yorum yapın

Cadde Patent fikri hakların yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası platformda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

9.00 - 18.00 Pazartesi - Cumartesi

Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara